Pytanie, które powtarza się bardzo często na jazdach, tak często że należałoby to wreszcie wyjaśnić.

Ja rozumiem wszystkie Wasze rozterki życiowe i fajsbukowo – internetowe rozkminy na temat egzaminów, egzaminatorów. Wszystko rozumiem, bo przecież człowiek zawsze szuka najlepszego rozwiązania dla siebie, najlepszego nie zawsze znaczy najrozsądniejszego…najczęściej chodzi o …jakie to słowo?…hmm … najłatwiejszego i najlżejszego rozwiązania, nie bacząc, że w tym przypadku to umiejętności, wiedza oraz wyszkolenie kandydata będą miały kluczowe znaczenie.

O tym pisałem w tym artykule: Błędy na kursie prawa jazdy WORD Radom – zachęcam do lektury

Jazdy Doszkalające Radom Przemysław Pałosz

Ale to pytanie ma głębszy sens jeśliby się nad nim mocniej pochylić.

Otóż, rozczaruję Was – nie ma znaczenia pora, godzina, ani dzień zdawania egzaminu na jego skuteczność, wynik, przychylność lub nieprzychylność egzaminatora.

Nie ma znaczenia, że pod koniec czasu pracy egzaminatora, tenże będzie chciał jak najszybciej Was oblać bo wcześniej skończy pracę. Albo że w godzinach szczytu egzaminator wybierze trasę do centrum, bo tam dużo się dzieje, są korki, trudno ruszyć ze skrzyżowania, a więc żeby Was oblać …niestety nie.

Podczas mojej już 15-sto letniej współpracy z WORD Radom, kiedy to wielokrotnie byłem na tzw oględzinach video z egzaminu razem z kursantem, nigdy mi się nie zdarzyło, abym nie zgodził się z werdyktem egzaminatora. Najczęściej to kandydat czegoś nie zauważył, czegoś nie zrozumiał…itd. Wynika to również z Waszych opowieści z egzaminu…że egzaminator się czepiał, czuliście że szukał sposobu, żeby Was wpakować na minę…mogło tak być, ale nie miała tu znaczenia ani pora dnia, ani osoba egzaminatora, ani natężenie ruchu, tylko niestety Wasze przygotowanie do egzaminu na prawo jazdy.

Jazdy Doszkalające Radom Przemysław Pałosz

Przejdźmy do meritum. O której godzinie umówić egzamin na prawo jazdy w WORD Radom?

Jeśli chcesz wziąć pod uwagę porę dnia, godzinę egzaminu, to słuszne podejście, ale weź pod uwagę raczej swój rytm dnia, swoje przyzwyczajenia, porę snu, oraz to o której godzinie w ciągu dnia czujesz się najlepiej. Czy to jest WORD Radom czy jakikolwiek inny WORD, to nie ma znaczenia.

Co to znaczy?

Przede wszystkim zastanów się o jakiej porze dnia osiągasz swoja maksymalną moc intelektualną, tak – intelektualną, bo to „głowa” jedzie samochodem, nasze kończyny są tylko wykonawcami sygnałów, które są wysyłane z głowy. A więc jeśli głowa nie jest wypoczęta, to jakie te sygnały będą? Czy będą one trzeźwe i przemyślane? Wg wszelkich badań niewyspanie, czyli sen 6h już obniża zdolności kierowcy, a sen 4h lub krótszy powoduje, że nasz umysł działa podobnie jak po wypiciu kilku piw.

Żródło: https://szkolabezpiecznejjazdyrenault.pl/niewyspany-kierowca-nawet-15-razy-bardziej-niebezpieczny/

Jeśli jesteś „nocnym markiem” i lubisz siedzieć na laptopie lub telewizorze do 1-2 w nocy, to jaki jest sens umawianie egzaminu na 8 rano? Pójdziesz niewyspany/a, zmęczony/a po nocy, nieskoncentrowany/a i obniżasz swoje zdolności manulane, percepcyjne oraz koordynację wzrokowo – ruchową. Czy to ma sens? Chyba nie. W takiej sytuacji, proponowałbym umówienie egzaminu na godziny około południowe – bo zapewne wtedy osiągasz całą swoją moc psychofizyczną.

Z drugiej strony jeśli jesteś przyzwyczajony/a do wczesnego wstawania i o tejże rannej porze czujesz się w pełni sił intelektualnych, to proszę bardzo umów egzamin na rano – bo tak będzie dla Ciebie najlepiej.

Trzeci temat to jest stres, który jest uwierzcie mi, nieunikniony. Jeśli więc jesteś taką osobą, która ma zamiar „przeżywać” swój egzamin, że jest o godz 14.00 i od rana stresować się i lamentować, że tegoż dnia mam swój egzamin…nie polecam. Co polecam, to w takiej sytuacji umówić egzamin w miarę możliwości na godziny poranne, oczywiście biorąc pod uwagę to co pisałem powyżej – zgodnie ze swoim rytmem dnia. A a więc jeśli jesteś rannym ptaszkiem to mocne rano np. 7.30, jeśli lubisz siedzieć do późna to może 11-12 tak abyś się zbyt długo nie stresował/a faktem, że tuż tuż jest egzamin.

Jazdy Doszkalające Radom - Przemysław Pałosz

Podsumowując, nie patrz na innych, nie słuchaj doradców internetowych ani nawet rodzinnych, posłuchaj siebie, oraz najważniejsze posłuchaj swojego instruktora. Jeśli wykonuje swoją pracę uczciwie i rzetelnie to na pewno podpowie Ci o jakiej porze dla Ciebie najlepiej będzie zdawać egzamin.

Osobną kwestią jest czy warto w dzień egzaminu umawiać jazdy. O tym piszę W TYM ARTYKULE

Pamiętaj!

To jest Twój egzamin i to jest Twoje prawo jazdy, nikt inny nie zda go za Ciebie. Taka prawda.

A jeśli chcesz pomogę Ci zdać Twoje prawko, pod warunkiem, że podejdziesz do tego poważnie i posłuchasz się moich rad. Kontakt do mnie znajdziesz poniżej artykułu lub w zakładce KONTAKT